Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

2013 yılında kültür başkenti seçilmesinden sonra Eskişehir’de hayata geçirilen projelerden biri olan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi; Sazova Parkı’nın ana giriş kapısının ön tarafında yer almaktadır. Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Türk Dünyası ajansı ve Türk Vakfı tarafından Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiştir.

Sazova Parkı’nın yapımı tamamlanan son yapılarından bir tanesi olan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmet vermektir. Yaklaşık olarak 80000 m2 alan üzerine kurulan merkezi örten kısım, çelik konstrüksiyon ve cam ile bütünleşen yarım kubbe olarak tasarlanmıştır.

,

“Dinamik bir merkez” yaratma hedefiyle yola çıkan Anadolu Üniversitesi, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’ni, proje tamamlandığında halk ile Üniversiteyi yakınlaştırmayı hedeflemektedir. Şu an için Merkeze giriş ücreti bulunmamaktadır.

Bu hedef doğrultusunda Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde; Türk müziğin geliştirilmesi amacıyla Devlet Konservatuarı bünyesinde Türk Müziği bölümü, Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi,  Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu, Türk Dünyası Bilgi Bankası kurulmuştur. Ayrıca merkez içerisinde kafeteryalar, tanıtım mekânları, amfi sahne, 3D sinema salonu ve 40 odadan oluşan Türk bilginlerinin yapıtları yer almaktadır.

Ayrıca Merkezin dışarısında geçmişimize ışık tutacak Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin tanıtıldığı önemli yapıların maketleri bulunmaktadır. Esminyatürk hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Örnek Türk Bilginleri Bölümleri

Merkezin hemen giriş katında Türk Dünyasına ait önemli isimlerin tanıtıldığı 40  oda bulunmaktadır. Bu odalarda Türk dünyasına isimi yazdırmış ve yön vermiş önemli şahsiyetlerin, bilginlerin balmumu heykelleri yer almaktadır.

Rehberler eşliğinde ücretsiz olarak katılacağız tur sayesinde odalarda çeşitli tanıtım materyalleri ve interaktif sunum ile bilginlerin hayatı, eserleri ve buluşları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Piri Reis, Mimar Sinan, Biruni, Ömer el Hayyam,  İbn Sina, Farabi, bu odası bulunan önemli şahsiyetlerden bazıları.

 

 

 

 

Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin önemli bölümlerinden biri olan ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na bağlı olan Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi’nde, , 9 şengobuz kemençe,  dombra, davul kanun ve tanbur gibi 187 adet Trük sazı ile 4 kemençe, 7 ney, 9 kaval ile toplam 216 adet müzik aleti sergileniyor. Her bir müzik aleti için 10 adet eser seçilerek bu eserleri tabletlere yüklenerek ziyaretçinin hizmetine sunulması planlanmaktadır. Ayrıca 50 enstrümanda ziyaretçilerin deneyimine sunulmaktadır.

 

 

Türk Dünyası Bilgi Bankası

Sazova Parkı ve Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi ziyaretçileri, ilk etapta 1500 adet önemli eserin yer alacağı bu tesiste projenin tamamlanmasıyla 12.000 kitaplık bir kütüphaneye sahip olacaktır.

 

 

Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu

Öncelikli olarak çocuklara ve ziyaretçilere; Sanatı, Bilimi, Türk kültür ve dünyasını buluşturmayı hedefleyen Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi; Anadolu Üniversite ile yürüttüğü ortak çalışmalar ile birlikte ziyaretçilere keyifli dakikalar yaşatıyor. Merkezin 17.00’de kapandığını dikkate alarak ziyaret planınızı yapmanızda fayda olacaktır.

Bu çalışmaların başında özellikle okul öncesi çocukların matematik yeteneğini geliştirmek amacıyla kurulan Fen Fakültesine bağlı Matematik Noktası ve Eğitim Fakültesine bağlı kurulan Matematik Ölçeği ve Uygulama Merkezi, öğrencilere etkinler ve eğitimler yapmayı planlamaktadır.

2011 yılında Anadolu Üniversitesi’nde hayata geçirilen Çocuk Üniversite’sinin de bu merkeze taşınması planlanmaktadır. Bu yönde kurulacak seramik, cam ve resim atölyeleri ve Çocuk Üniversitesi Çocuk Eğitimi Araştırma Merkezi ile çocuklara hem sanatsal ve sportif hem de bilimsel etkinler yapılması planmaktadır.

Borabey Göleti’nde yer alan ve Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) kapsamında kurulan Yunus Emre Gözlemevi teleskopu ile ziyaretçiler online olarak alınan görüntüleri izleme fırsatı yakalamaktadır. Ayrıca Havacılığa meraklı gençlerin eğitileceği Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesine bağlı olacak bir maket uçak atölyesi yer almaktadır.

Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu bünyesinde belirli aralıklar eğitici ve öğretici film gösterimlerin yapılması planlanmaktadır.

Dolu dolu zaman geçirebileceğiniz Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’ sini kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Ulaşım için lütfen buraya tıklayın.

 

Hits: 923

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − four =