Tatil Dönüşünde İşe Adaptasyonu Kolaylaştıran Öneriler

Bayram tatili kısa da olsa pek çok çalışanın sabırla beklediği tatil fırsatı oldu. Uzun süren yorucu bir iş temposunun ardından hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluk başlıyor. Tam da bu noktada Ramazan Bayramı’nda tatile çıkmak, dinlenmek ve stres atmak için iyi bir fırsat. Ancak tatilin son günlerinde birçok kişide eve dönüş ve işe başlamada isteksizlik ve uyum güçlüğü başlıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Yelda Uçtu Öge, Tatil Dönüşünde İşe Adaptasyonu Kolaylaştıran Öneriler hakkında bilgi verdi.

Tatil Dönüşünde İşe Adaptasyonu Kolaylaştıran ÖnerilerTatil dönüşünde sık sık baş ağrıları, uykusuzluk, iştahsızlık, sabahları erken uyanamama sırt ve boyun ağrıları işe gitme isteksizliği gerginlik gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Özellikle depresyon ve kaygı bozukluğu geçiren kişilerde bu şikayetler daha fazla görülüyor. Tatile çıkmaktan keyif almayan ve yoğun iş temposuna geri döndüğü için mutlu olanları ise bu süreçten neredeyse hiç etkilenmezler. Çalışmaktan zevk aldıkları için tekrar yoğun iş temposuna dönmek sorunsuz bir şekilde çalışma hayatlarını sürdürmelerine sebep olur.Tatil dönüşü, birçok kişi için ise işe ve günlük hayata uyum sürecini zorlaştırır ve konsantrasyon problemlerini arttırır. Bu sebeple aşağıdaki öneriler bu sürecin daha kolay bir şekilde geçirilmesine yardımcı olacak. İşte Tatil Dönüşünde İşe Adaptasyonu Kolaylaştıran Öneriler:

Tatil Dönüşünde İşe Adaptasyonu Kolaylaştıran Öneriler• Tatilden geç saatlerde dönüp ertesi sabah işe başlamak adaptasyon sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple tatilden en az bir gün önce evde olup, son gününüzü evde dinlenerek geçirin.
• Tatil boyunca iş ve özel hayatınızla ilgili sorgulamalardan uzak kalın. Bu sorgulamalar sizin psikolojik olarak daha fazla kaygılanmanıza ve yorulmanıza sebep olur. Tatile çıkmanızın sizin için bir anlamı kalmaz.
• Tatil dönüşünde önemli toplantılar, önemli projeler kendinizi aniden katı bir değişim içinde hissetmenize sebep olur. Bu sebeple çalışma ortamınızdaki ilk haftayı daha esnek bir şekilde programlamaya çalışın.
• Tatilde yaşadığınız huzuru, tatil dönüşünde de devam ettirebilmek için hobilerinize, spora ve kendinize zaman ayırın.
• İlk haftalarda daha yumuşak bir geçiş olması için mesai bitiminde, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte tiyatro, sinema, konser gibi etkinliklere katılın.
• Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirerek tatil botunca bozulan beslenme alışkanlıklarınızı yeniden planlayabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Hits: 236

Yazar: Sazova Parkı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − seven =