Sabancı Uzay Evi

Sazova Parkı ve Eskişehir Bilim Deney Merkezi içerisinde yer alan Sabancı Uzay Evi, hem yetişkinleri hem de çocukları özel tasarlanmış gösterimle uzayın son derinlerine götürürken onlara eşsiz bir deneyim, macera yaşatmaktadır.

Sabancı sponsorluğunda 2.751 m2 alana inşa edilmiş Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan bir tesis.  Büyük bir küreden ve etkinlik alanlarından oluşan Uzay evinde balıkgözü lensler ve 16 mega piksel görüntü kaydebilen iki farklı yüksek çözünürlüklü projeksiyonlar bulunmaktadır.Bu ileri teknoloji donatılmış Uzay Evinde, özel gösterimler inter aktif sunumlar eşliğinde 360 derecelik tam kubbeli özel salonda yapılmaktadır. Özel projeksiyonlar ile 14 metre çapındaki bu kubbede ve 96 kişilik bu salonda; galaksi, evren, yıldız, dünya ve birçok gezen ile ilgili hem çocukların hem de yetişkinler için çok eğlenceli ve öğretici 3 boyutlu gösteriler, sunumlar yapılıyor.

Sabancı Uzay Evi

Bu özel salonda alıştığınız sinema salonlarının koltuklarının aksine yatar konumda tavana yansıtılan gösterimleri izleme deneyimi yakalayabilirsiniz. 5 yaş altındaki ziyaretçilerin ortamdan olumsuz etkilenmemeleri için yetkililer 6 ve 6 yaş üstü ziyaretçilerin katılmasını önermektedirler.

Sabancı Uzay Evi’nde çeşitli gösterimler konusuna 40 dakika tam gösterim veya yarı gösterim yarı sesli anlatım ve açıklamalı olarak yapılıyor. Sazova Parkı’na ve Bilim Deney Merkezine desteklerini sürdüren Anadolu üniversitesi Uzay Evinde Astofizik alanında doktora öğrencilerinin sunumlara katkılarıyla devam etmektedir.

Gösterimler

Özel ve ileri teknoloji ile tasarlanmış kubbe, sesin ve görüntü kalitesiyle uzayda eşsiz bir maceralara çıkabilirsiniz. Uzay Çağının Başlangıcı, Derin Uzay Sohbetleri, Öğrenmeler Kulubü:Astromi, Kara Delik, Yıldızlar, Astronot( Film), Yaşamın Kökenleri, Zula, Ağaçların Yaşamı, Evrende Yolculuk (Sunum), Uzayda Geleceğimiz(Sunum- Yakında), Sabancı Uzay Evi’nde izleyebileceğiniz gösterimler.

 

Uzay Çağının Başlangıcı, Dünyadaki ilk yıldız ve uzay gözlemlerinden, Galileo ve Kopernik’ten başlayan Sovyetler ile ABD arasında uzun yıllar süren uzay yarışına oradan da günümüze kadar süre gelen insanlığın uzay çalışmalarını ve merakını anlatıyor.

Yıldızlar isimli gösterim ise yıldızların milyonlarca yıl süren oluşumundan yok oluşuna kadar ki zamanı anlatıyor.

Sabancı Uzay Evi’ndeki tüm gösterimler ve seanslar hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sizlere tavsiyemiz özellikle biletler hızlı tükendiği için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ziyaretinizden önce erken rezervasyon yaptırmanız da fayda olacaktır. Rezervasyon için buraya tıklayabilirsiniz.

Sabancı Uzay Evi giriş ücreti indirimli 5 TL, yetişkinler için 10 TL’dir. Sabancı Uzay Evi’ne ulaşım hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Hits: 282

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − fourteen =