Masal Şatosu

Masal Şatosu

Sazova Parkı’nın önemli eserlerini başında Masal Şatosu yer almaktadır. 9 Mart 2014 tarihinde Prof. Dr.Yılmaz Büyükerşen’in önemli katkılarıyla ve “ Her şey çocuklar için sloganıyla” hizmete açılan Eskişehir Sazova Parkı - Masal Şatosu, gün geçtikçe şehrin simge yapılarından bir olmuş ve başta çocuklar olmak üzeri herkesin beğenisini kazanmıştır.

Masal Şatosu’nu ziyaret ettiğinizde Sazova Parkı’nı ve şehir manzarası izleyebileceğiniz seyir terasını, dinlene bileceğiniz kafeleri, özellikle çocuklar için hazırlanmış üç boyutlu masal kahramanlarının animasyonları, özel yaşam alanları, optik ışık canlandırmaları ve kendinize ve sevdiklerinize hatıra için bir şeyler alabileceğiniz hediyelik dükkânları bulabilirsiniz.

Masal Şatosunun içerisinde yer alan Dede Korkut, Nasrettin Hoca ve Keloğlan robotik ve optik temaları Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla sağlanmıştır. Çocukların hayal dünyalarını geliştirmeyi ve kitaplardan duydukları masalları birebir yaşatmak amacıyla kurulan ve Türkiye'de bir ilk olan Masal Şatosu’nda çocuklar ve yetişkinler; Nasrettin Hoca, Dede Korkut ve Keloğlan gibi birçok masalı rehberler eşliğinde gezerek kahramanların kendi anlatımıyla dinleme fırsatı bulmaktadır.

Masal Şatosunun kurulmasıyla çocuklarımızın; problem çözme becerilerini, algı dünyalarına dokunarak hayal dünyalarını geliştirmesi ve kendilerini ifade edebilen birey olmalarını hedeflenmektedir.

İnteraktif olarak masalların içinde yer alan çocuklar, merak, cesaret ve özgürlük kavramlarını deneyimleyerek öğreniyorlar. Aynı zamanda her yaştan bireyin çocukluğunu yaşama şansı bulduğu Masal Şato’sun da masallar ile birlikte yetişkinler ve çocuklar arasında iletişimin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Kitap okumanın ve kitapların öneminin hem görsel hem işitsel materyallere çocuklara aşılandığı Masal Şatosu’unda çocuklarımız Türk Kültürümüzün önemli masallarını, fıkralarını, hikâyelerini eğlenceli olarak yakından tanıma fırsatı yakalamaktadır.

Masal Şatosunda Türkiye’de bulunan önemli kulelerden izler barındırıyor. Bunlardan en yükseği 50 metre olan 8 kule ve 18 külecik bulunmaktadır.

Kuleler

Masal Şatosu

 

 • GALATA KULESİ - İstanbul
 • BURGULU KULE - Amasya
 • SİNDRELLA KULESİ - İstanbul(gravür)
 • KIZ KULESİ - İstanbul
 • ADALET KULESİ - İstanbul (Topkapı sarayı)
 • ULU KULE - Mardin
 • ÇAN KULESİ - Diyarbakır
 • YİVLİ KULE – Antalya

 

Masal Şatosuna Giriş

Masal Şato’nu ziyaret etmek istiyorsanız açılış ve kapanış saatlerine; Hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu 10.00-17.15 dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu özellikle uzun yaz saatlerinde planlama yaparken dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Masal Şato’sunu gezmek için masal gösterilerine katılmanıza gerek yok. İsterseniz Şatonun içerisini ve seyir terasına çıkabilir, kafesinde oturabilir ve giriş katında bulunan hediye alabilirsiniz. Masal Şatosu Giriş ücreti olarak  öğrenci ve 65 yaş üstü 5 TL iken yetişkinler için 10 TL alınmaktadır.

MASAL ŞATOSU BÖLÜMLERİ

EVVEL ZAMAN SOKAĞI:

Bu giriş katında serbest gezi alanı olup ve hediyelik eşya alabileceğiniz mağazaların olduğu, video ve fotoğraf çekimi yapabileceğiniz alandır.

GİZEMLİ YOLCULUK:

Özgün ve fantastik bir biçimde dekore edilen alanda 5-11 yaş arasında yer alan çocukların tiyatro oyuncuları ile birlikte oyna dahil edildikleri ve masalların içinde yer aldıkları bölümdür. Bu alanda çocukların özgürlük. dayanışma ve paylaşma gibi kavramları öğrenmeleri hedeflenmektedir.

EFSANELER DİYARI:

Kral Mida’ın Altın Dokunu hikayesinin anlatıldığı ve Türk Kültürü’ne ait bir çok nesnenin ve animatronik robotlar yer almaktadır. Bu bölümde sadece çocukların değil aynı zamanda yetişkinlerinde Türk Kültür ve mirasını yakından tanımalarını amaçlayan bölümdür.

SİHİRLİ ELMA KAFE:

Her yaş grubundan ziyaretçinin mola verebileceği, masal kahramanları ve eşyaları ile tasarlanmış bölümdür. Bu bölümde aynı zamanda doğum günü gibi özel günlerinizi kutlayabilirsiniz.

MASAL ŞATOSU SAHNESİ:


Gösterilerin ve atölye çalışmalarının bu bölüm Masal Şatosunun konseptine uygun olarak dizayn edilmiştir.

TURLAR

Masal Şatosu’nda ziyaretçilerin bilet alarak seanslara katılabildiği 3 farklı tur bulunmaktadır. Bu turlarımız; Gizemli Yolculuk, Masal Masal İçinde ve Bir varmış Bir Yokmuş turlarıdır.

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ TURU

Rehber eşliğinde gezilen bu turda, Midas’ın Altın Dokunuş hikayesini anlatan bir ‘mapping’ gösterisi ve Nasrettin Hoca’nın animatronik robotu yer almaktadır.Ayrıca Türk Kültürüne ait çeşitli kahramanlar ve efsaneleri anlatılır.

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ SEANS SAATLERİ:
 • 11:00
 • 12:00
 • 14:00
 • 15:30
 • 17:00

(Seans süresi: 20 – 25 dk.)

MASAL MASAL İÇİNDE TURU

Rehber eşliğinde gezilen bu turda, Dede Korkut ve Keloğlan hareketli robotları ve hikayeleri yer almaktadır. Bunun yanında Türk kültürüne ait çeşitli kahramanlar ve efsaneleri anlatılır.

MASAL MASAL İÇİNDE SEANS SAATLERİ:

 • 10:30
 • 11:30
 • 13:30
 • 15:00
 • 16:00

(Seans süresi: 20 – 25 dk.)

GİZEMLİ YOLCULUK TURU

Özgün ve fantastik bir biçimde dekore edilen alanda 5-11 yaş arasında yer alan çocukların tiyatro oyuncuları ile birlikte oyna dahil edildikleri ve masalların içinde yer aldıkları bölümdür. Bu alanda çocukların özgürlük. dayanışma ve paylaşma gibi kavramları öğrenmeleri hedeflenmektedir.

5-11 yaş arası çocuklar için uygundur. Her çocuğun yanında yalnızca 1 yetişkin tura katılabilir. (Yetişkin ve çocuk ziyaretçi  için bilet alma zorunluluğu vardır.) Tur, en fazla 25 kişilik grupla gerçekleşir.

GİZEMLİ YOLCULUK SEANS  SAATLERİ:

 • 11:00
 • 12:00
 • 14:00
 • 15:30
 • 17:00

(Seans süresi: 15 - 20 dk.)

REZERVASYON İÇİN - 0 222 300 00 15 - 16 numaralarını arayabilirsiniz.

(Pazartesi günleri kapalıdır.)Hits: 590

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three + seventeen =