Esminiatürk

Eskişehir’de Sazova Parkı ön bahçesinde bulunan Esminyatürk tam adıyla Türk Dünyası Şaheserleri, Türk Dünyası Vakfı tarafından başta öğrenciler olmak üzere tüm ziyaretçilere tarih ve kültür bilincini geliştirmek amacıyla 2013 yılında projelendirilerek yapılmıştır.

Minyatürler arasında, ilk kalıcı eserlerimizden Orhun Kitabelerin yanı sıra balkanlardaki eserlerimizden olan Monstar Köprüsü ve  32 eser yer almaktadır.

TAC MAHAL (AGRA, HİNDİSTAN)

Yapımı 20 sene süren ve Dünya'nın 7 harikalarından bir olan TaC Mahal, Hindistan'ın Agra kentinde Türk mimarlar Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi tarafından inşa edilmiştir. Hindistan-Türk İmparatorluğu’nun, Timuroğulları Hanedanlığı’nın beşinci hükümdarı Şah Cihan tarafından büyük bir aşkla sevdiği eşi Mümtaz Mahal'ın vefatı üzerine, onun anısına yaptırılmıştır.

SAZOVA PARKI-ESMİNYATÜRK

Örnek olarak İstanbul’daki ünlü Miniatürk parkına benzeyen Sazova Parkı'nın içindeki Esminyatürk’ü fotoğraf çekerek ortalama 15-20 dakikada gezebilirsiniz. Ayrıca çok sıcak ve güneşli günlerde şemsiyeler ücretsiz kiralanmaktadır. Eğer isterseniz parktaki eserler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz broşür alabilirsiniz.

Esminyatürk’de Türk izleri taşıyan şaheserlerin sergilendiği maketler şunlar:

Mostar Köprüsü, Sultan Sencer Türbesi, Mustafa Paşa Camii, Alaca Camii,  Tac Mahal, Bala Havuz Cami Gök Kümbet, Bey Hamamı.Uluğ Bey Medresesi, Sultan Murat Türbesi Selimiye Cami, Divriği Ulu Camii, Diyarbakır Ulu Cami, Ahlat Ulu Kümbet, Çifte Minareli Medrese, Aşık Paşa Türbesi, Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi, Mümine Hanım Türbesi,  Hümayun Türbesi,  33 Gözlü Köprü, Hoca Ahmed-i Yesevi Külliyesi, Rabia Sultan Türbesi, Hansaray, Orhun Abideleri, Fatih Cami, Gül Baba Türbesi, Muhammed Emin Han Külliyesi, Şam Osmanlı Tren Garı, Medine Osmanlı Tren Garı, Sultan Tekeş Kümbeti.

Sazova Parkı'nın hemen yanında yer alan Esminyatürk'e giriş yetişkinler için 3 TL ve ulaşım için lütfen buraya tıklayınız.

AHLAT ULU KÜMBET

ALACA CAMİİ(KALKANDELEN,MAKEDONYA)

BALA HAVUZ CAMİ (BAHARA, ÖZBEKİSTAN)

ETHEM BEY CAMİ VE KÜLLİYESİ (TİRAN,ARNAVUTLUK)

HANSARAY(BAHÇESARAY,KIRIM)

AŞIK PAŞA TÜRBESİ-KIRŞEHİR

GÖK KUMBET-KERKÜK

GÜL BABA TÜRBESİ (MACARİSTAN)

İSMAİL SAMANİ TÜRBESİ (ÖZBEKİSTAN)

MEDİNE OSMANLI TREN GARI (MEDİNE SUUDİ ARABİSTAN)

MOSTAR KÖPRÜSÜ(MOSTAR, BOSNA HERSEK)

MUHAMMED EMİN HAN TÜRBESİ (HİVE,ÖZBEKİSTAN)

MUSTAFA PAŞA CAMİ (ÜSKÜP, MAKEDONYA)

MÜMİNE HANIM TÜRBESİ (NAHÇIVAN, AZERBAYCAN)

ORHUN ABİDELERİ (ORHUN ABİDELERİ-MOĞOLİSTAN)

Orhun yazıtları, Moğolistan'ın kuzeyinde , Baykal gölünün güneyinde, Orhun ırmağı vadisindeki Koşo Saydam gölü yakınlarındadır. Altı adet yazılı dikili taştan oluşan bu yazıtlar Türk dili, tarihi, edebiyatı, sanatı ve töresi, hakkında önemli bilgiler vermektedir.

RABİA SULTAN TÜRBESİ (KAZAKİSTAN)

Rabia Sultan Begüm, Timur'un torunu ve Uluğ Bey'in kızıdır. Ahmet Yesevi Türbesinin karşısında Rabia Sultan Begüm'ün de türbesi yer alıyor.

DİYARBAKIR ULU CAMİ (DİYARBAKIR)

ŞAM OSMANLI TREN GARI (ŞAM-SURİYE)

ULUĞ BEY MEDRESESİ (SEMERKANT, ÖZBEKİSTAN)

SELİMİYE CAMİ (EDİRNE, TÜRKİYE)

UNESCO Dünya Miras Listesi'de yer alan Selimiye Cami, 1575 yılında Mimar Sinan tarafından Osmanlı  İmparatorluğunun başkenti Edirne'de yapılmıştır. Mimarisi ile Selimiye Cami inşa edildiği dönemde ve günümüzde de önemli ziyaretçiler için önemli bir yere sahiptir.

SULTAN SENCER TÜRBESİ (MERV-TÜRKMENİSTAN)

SULTAN MURAT TÜRBESİ (PİRİŞTİNE- KOSOVA)

SULTAN TEKEŞ KÜMBETİ (Köhne Ürgeç- Türkmenistan)

Hits: 426

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 − 3 =