Japon Bahçesi

"2010 Türkiye’de Japon Yılı” etkinlikleri kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Japon Türk Kültürel Değişim Derneği işbirliğiyle Türkiye’nin en büyüğü olan Japon Bahçesi Sazova Parkı'nda kuruldu.Japon Bahçesi

İki ülke arasında dostluk ilişkilerini geliştiren Japon Bahçesi, aynı zamanda Türk halkının uzak doğu kültürünü, felsefesini yakından tanıma fırsatı vermektedir. Sonbaharda batan güneşin ardından sarı yaprakların büyüsüne kapılacağınız bu bahçede her mevsim size sürprizlerini sunacaktır.

Japon Bahçesi içerisinde sekiz katlı göl ve gölcükler yer almakla birlikte çeşitli heykeller, dilek kuyusu, Japon elma ve erik ağaçları yer almaktadır. ilkbahar aylarında Sakura(Japon Kirazı) ağaçlarından oluşan kiraz tepesinde ağaçların açtığı çiçeklerin içerisinde sevdiklerinize veya tamamen yalnız kalarak huzur içerisinde vakit geçirebilirsiniz. Günün stresinden  tamamen arınabileceğiniz bu gizli hazineyi keşfetmeyi, görmeyi sakın unutmayın.

Japon Bahçesi

Japon bahçesi tasarımları, 7. yüzyılın başlarında Çin'den budist bir gelenek ile Japonya'ya ulaşmıştır. Bir Japon bahçesi, Barok Fransız bahçeleri örneklerinin aksine oldukça “boş” hissi vermektedir. Her bir köşe, boşluk, alan vb. bitki ve figürler ile bezeli değildir. Alan, etrafındaki elementler ile şekillendiği gibi, etrafını da şekillendirir. Dolayısıyla her mevsim kullanımdadırlar. İlkbaharda ağaçlar tomurcuklanır ve yapraklar yeşillenir. Yazın ağaçların gölgelerinde gezinirken, "Koi" adı verilen göllerde oluşan su sesleri ile dinlenebilirsiniz. Sonbaharda yeniden canlanmak üzere inzivaya çekilen ağaçların dökülen rengarenk

Japon Bahçesi
          Dünyadan Japon Bahçesi Örneği

yapraklarını ve doğanın kışa hazırlığını seyredebilirsiniz. Kış mevsimi ise ilkbahar gibi ayrı bir öneme sahiptir. Ağaç dallarının üzerinde oluşan kar yığınları, tomurcuklara benzetilir ve "Sekku" ismi ile anılmaktadır.

Japon bahçesi içerisinde; İçerisinde gölet, köprüler, yeşil alanlar, yürüyüş yolları, şelale, amfi tiyatro, çok sayıda ağaç ve verandalar bulunmaktadır. Gezinti sırasında tüm bahçe baştan aşağı gezmenizi tavsiye ediyoruz. Burada yorulmanız durumunda oturup bir şeyler içebileceğiniz bir kafe de bulunmaktadır.

Japon Bahçesine özellikle İlkbahar aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Burada bulunan Japon Kiraz’ı isimli ağaçlar özellikle bu aylarda etrafa güzel kokular saçmaktadır. Bu mevsimde park içindeki tüm ağaçlar çiçek açar, kuşlar ve diğer hayvanlarla park büyük bir canlılığa kavuşur. Ortasında ada bulunan bir göletin olduğu “Chisen Kaiyushiki” stilinde inşa edilen bahçede, doğa motiflerini oluşturan tepeler, şelale, seyir terasları, köprüler ve göl kenarı verandaları bulunuyor. Ayrıca bahçede su yerine taş ve kumların kullanıldığı “Karesansui” meditasyon alanı ve Japon çay evleri yer alıyor.  Bahçeler şekillendirilirken üç temel prensibe dikkat edilmektedir. Bunlardan ilki bahçenin doğanın minyatürü olarak tasarlanmasıdır. İkincisi sembollerle varlık ve düşüncelerin ifade edilmesi, üçüncüsü de tasarlandığı bölgeyle uyum içinde olmasıdır. Japon Bahçesi de, etrafında şekillendiği bu üç felsefe doğrultusunda yer yüzünün pek çok farklı kentinde düzenlenen bir turizm fikridir.

Japon Bahçesinin Temel Unsuru İnanç’dır.

Zenin Japonya'ya nüfuz etmesiyle bahçe ifadesini tamamen soyut olarak kavramsallaştırmıştır.Ulusların kendi kültürlerini yansıttıkları birçok öğeden biri de bahçeleridir. Bu bağlamda, bahçelerine bakarak bir milletin tabiatı nasıl kabullendiğini veya onu nasıl fethettiğini ve yorumladığını anlamak mümkündür.

Japon Bahçesi
     Dünyadan Japon Bahçesi Örneği

Japonya, milli ve dini değerlerini koruyarak, kendine has sosyal ve kültürel yapısı ile gelişmiş ülkeler arasında en ön saflarda yer almaktadır. Japon sanatlarının güzelliği, duyurulmak için değil, yaşanmak ve paylaşılmak içindir. Japon bahçesi yaratmadaki temel ilke, kendi ruhundaki duygu ve güzellikleri doğanın eşsiz güzellikleri ile bütünleştirip bahçeye uyarlama fikridir. Bu fikir ile Japon bahçe kültürü günümüzde de ayrı bir öneme sahiptir. Japon bahçe kültürünü daha iyi algılayabilmek için tasarım prensiplerini ve onun ruhunu iyi kavramak gerekmektedir.

Kaynak:Japon Ruhunda Bahçe Yaratmak
H. Sanem ÇINAR ALTINÇEKİÇ

Kendi Zen Bahçenizi nasıl yapabilirsiniz?

Japon bahçelerinde kullanılan öğeler ile herkes kendi Japon bahçesini yaratabilir. Fakat bu bahçeyi tasarlamadan önce yukarıda da bahsettiğimiz bu bahçelerin yapılış amacını iyi anlamak gerekmektedir. Aşırıya kaçmadan, minimal düzeyde bitki seçimleri ile bahçe bakıma ayıracağınız zamandan çok burada iç huzurunuzu yakalamak için geçireceğiniz zaman dikkate alınmalıdır.

Kendi Zen bahçenizi yapabilmek için gerekli malzeme listesine ulaşmak ve detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

Hits: 309

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 − 7 =