Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir’de Mayıs 2017 yılında Sazova Parkı içerisinde açılan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ile özellikle çocuklarımıza ve yetişkinlere bu duyarlılığı vermek amacıyla kurularak, çocuklarımızın ve vatandaşların hayvanları daha yakında tanımaları ve onlara karşı daha saygılı bireyler olmaları amaçlanmış.

Sazova Parkı içerisinde yer alan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Eskişehir’in gezilmesi gereken en önemli yerlerinden biri. Ekolojik yapının bozulması ve küresel ısınmanın giderek artması, biz insanların dünyadaki tüm canlılara ve doğaya karşı daha da duyarlı ve saygılı olmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.

İlk Eskişehir’de hayvanat bahçesinin açılacağını duyduğumuzda ilk olarak tepki gösterenlerden biri olarak,  hayvanat bahçesini ziyaret ettiğimizde bu düşüncemizden vazgeçtik. Çünkü genel itibari olarak hayvanat bahçelerinde hayvanların acı çekmelerini görmeye alışık olduğumuz görüntüler. Eskişehir hayvanat bahçesinde daha çok hayvanların rehabilite ve tedavi edildiği bir görünüm bırakıyor.

Hayvanat bahçesinde dışarıdan gelen hayvanların tedavileri ve bakımları da aynı zamanda yapılmaktadır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Gezilecek Yerler

Hayvanat Bahçesinde; Tropik Merkez, Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Papağan Evi gibi bölümleri bulabilirsiniz. Hayvanat bahçesinin içerisinde bulunan Eti Su Altı Dünyası’da dahil olmak üzere 240’dan fazla türü barından hayvanat bahçesini gezmeniz 1-2 saatinizi alabilir. Gezi planınızı yaparken bunu dikkate almanızda fayda var. Pazartesi günleri kapalı olan Hayvanat Bahçesi'nin ziyaret saatlerini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca ziyaret için Tam bilet 10 TL iken öğrenci 5 TL ödemeniz gerekmektedir.

 

Sazova Parkı-Eskişehir Hayvanat Bahçesi Gezi Planı

 

 

Ekim- Kasım Mart- Nisan
Gişe Kapanış: 17.00

Bahçe Kapanış:18.00

Gişe Kapanış: 17.00

Bahçe Kapanış:18.00

Aralık- Ocak-Şubat Mayıs-Haziran Temmuz-Ağustos-Eylül
Gişe Kapanış: 16.00

Bahçe Kapanış:17.00

Gişe Kapanış: 18.00

Bahçe Kapanış:19.00

 

Hayvanat bahçesi içerisinde Amfibi, Balık, Eklem Bacaklı,Kuş,Memeli, Sürüngen türlerinden başta mirket,peguen, zürafa, kanguru, lemur, geyik olmak üzere bir çok hayvanı yakından görebilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sera ve bitki üretim tesisinin hemen yanında yer alan Eskişehir Hayvanat Bahçesi içerisinde uymanız gereken kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

 • 13 yaş altı çocuklar yanlarında bir büyük olmadan bahçeye giremez. Çocukların güvenliğinden ebeveynleri sorumludur.
 • Bahçe içinde yer alan uyarı tabelaları sizlerin güvenliği ve huzuru içindir. Uyarılarımızı dikkate almanızı önemle rica ederiz.
 • Hayvan barınaklarının etrafını çevreleyen çitleri aşmak, çitlerin üzerine oturmak, kafeslerden hayvanlara temas etmeye çalışmak, camlara vurmak, barınaklara yabancı madde atmak tehlikeli ve yasaktır.
 • Evcil hayvan giremez.
 • Hayvanların sağlığı için beslenme saatleri  ve uzmanlar tarafından hazırlanan özel diyetleri dışında hayvanları beslemek yasaktır.
 • Bahçe içinde bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. araçlarla gezilmesi güvenlik açısından tehlikeli ve yasaktır.
 • Tütün ürünleri ve Sigara ve kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • Çim alanlarda piknik yapmak yasaktır.
 • Çerez kabukları, yiyecek ambalajları, Su şişesi ,naylon poşetler ile etrafı kirletmek, çevreye zarar vermek yasaktır.
 • Flaş hayvanlar için zararlıdır. Lütfen fotoğraf çekerken flaş kullanmayınız.
 • Hava şartları, bakım-onarım çalışmaları ya da yaşam saatleri (gece-gündüz hayvanları) sebebiyle bazı hayvanları göremeyebilirsiniz. Lütfen bir sonraki ziyaretinizi bekleyiniz.
 • Çevreye, insanlara, hayvanlara veya kendine zarar verebilecek davranışta bulunanlar, çevreyi kirletenler giriş ücreti iadesi yapılmadan bahçe dışına çıkarılacaktır.
 • Hayvanat Bahçemizin açılış-kapanış saatlerine dikkat edilmesi önemle rica olunur.

 

 

Hits: 745

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 3 =