Alzheimer’ın Dikkat Çeken 10 Önemli Belirtisi

Yaşamın uzamasıyla birlikte ortaya çıkma riski artan hastalıklardan biri olan Alzheimer, sadece hastayı değil, hasta yakınlarını da etkileyen ciddi bir sorun. Üstelik hastalığın neden ortaya çıktığı konusunda hala bir netlik bulunmamakla birlikte özellikle kalp sağlığımız için alabileceğimiz her türlü önlemin beynimizi de koruduğu biliniyor. İşte Alzheimer’ın Dikkat Çeken 10 Önemli Belirtisi :

Dr Rabia AyAcıbadem Eskişehir Hastanesi Alzheimer ve Yaşlanma Merkezi Hekimlerinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Rabia Ay, ancak bazı risk faktörleri ve belirtilerin hastalığı düşündürebileceğine işaret ediyor. Basit unutkanlıklar ile ortaya çıkan bellek bozukluğuyla başlayan Alzheimer’de öncelikle yakın hafızada kayıp yaşanıyor. Örneğin hasta birkaç saat önce neler yaptığını, nereye gittiğini ya da ne yediğini ve içtiğini unutabiliyor. Ardından dikkat, konsantrasyon, dil, mekan tanımama gibi bulgularla devam eden ve kişinin kendisini bilmemesi ve tam bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanan bir tablo yaratıyor.Yaşlanma ve genetik yatkınlığın Alzheimer için en önemli risk faktörleri olduğunu hatırlatan Psikiyatri Uzmanı Dr. Rabia Ay, uyarıcı olabilecek belirtileri şöyle sıralıyor…

1. Gündelik hayatı etkileyen unutkanlıklar: Hastaların özellikle yakın dönemi ilgilendiren randevu, toplantı, alışveriş listesi ve diğer her türden bilgiyle ilgili unutkanlık yaşadığı gözleniyor.
2. Planlama ve hesaplama zorlukları: Hastalık ilerledikçe faturalar, yemek tarifleri gibi düzenli yapılmasını gereken işlerin sırasının ve süresinin aksıyor.
3. Daha önce sorunsuz yapılan iş ve ev görevlerini yerine getirememe: Evin düzeniyle ilgili karışıklık yaşayan hastalar, eşyaların nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgileri hatırlamakta zorlanmaya başlıyor.
4. Zamanla ve yerlerle ilgili yaşanan kafa karışıklığı: Düzenli gidilen dükkanların, caminin, işyerini bulamıyor ve günün saatlerini, günleri, ayları karıştırabiliyor. Bir anda nerde olduğu ve nereye gideceğini hatta evin odalarını dahi karıştırabiliyor.
5. Görüntüleri algılama zorluğu: Bu zorluk hem yazıları okumada hem de şekil algısındaki bozuklukla ortaya çıkıyor. Alzheimer’lı kişi bazı görüntüler çok önceleri görülmüş başka mekanlarla karıştırabiliyor. İnsanların birbirine benzer yüz ifadelerinden farklı kimlik bilgileri çıkartılabilir. Trafikte sorun yaşanabiliyor.
6. Konuşma ve anlamada zayıflama: Hastalarda kelime sayısında azalma, anlam kaymaları görülebiliyor. Bu nedenle devam eden bir konuşmayı bir anda durdurabiliyor, kullanılacak kelime hatırlanamayabiliyor.
7. Eşyaları olağan yerlerinden farklı yerlere koymak: Alzheimer hastalarında en sık görülen belirtilerden biri eşyalarını yanlış yerlere koymak oluyor. Örneğin ayakkabılarını buzdolabına, yumurtaları yatak altında sakladıkları görülebiliyor. Bununla birlikte eşyalarını nereye koyduklarını hatırlamadıkları için bu durumdan yakınlarını suçlayabiliyor veya hırsızlıkla suçlayabiliyor.
8. Yargılama ve karar vermede güçlük: Gündelik hayat içinde önceleri kolaylıkla alınan kararlar için uzun zamanlar geçirebilen hatalar, bir türlü karar veremiyor ya da olağandışı şaşırtıcı kararlar alabiliyor.
9. Sosyal aktivitelerden çekilme: Yaşadıklarından dolayı düzenli olarak sınıf toplantıları gibi sosyal birlikteliklerden vazgeçtiği gözleniyor. Buna karşılık eve kapanma ve tek düze yaşantıya geçiyor.
10. Kişilik ve davranış değişiklikleri: Eli açık bir kişiyken cimri birisine ya da savurgan birine dönüşmek gibi davranış değişiklikleri gözlenebiliyor. Abartılmış cinsel eğilimler ve çok üzerinde durma vs. Hiçbir şeyden zevk almamaya başlıyor.

Uygun tedavi, bakım veren kişiler için de hayatı kolaylaştırıyor

Alzheimer’ın Dikkat Çeken 10 Önemli Belirtisi"Bu hastalık için yapılacak bir şey yok" şeklindeki ön yargılı inanışların hastaların tedaviden uzaklaşmasına neden olduğuna dikkat çeken Dr. Rabia Ay, Alzheimer hastasının bu alanda uğraş veren doktor, psikolog ve kurumlardan yardım almasının önem taşıdığına dikkat çekiyor. Tedavi yaklaşımı konusunda şunları anlatıyor: “Hasta, bilişsel, davranışsal ve psikiyatrik belirtileri de deneyimler ile pekiştirilmeye çalışılan bilgiler ile tedavi edilmeye çalışılır. AH tedavisi bu problemlerin her birini ele alan çok sayıda farklı tedaviyi kapsar. Semptomlar zamanla değişiklik gösterdiğinden tedavi bu doğrultuda yeniden düzenlenir. Uygun tedavi ile hem hastanın yaşam kalitesi artar hem de bakım veren kişilerin sorunlarla baş etmesi kolaylaştırılmış olur.”

Hits: 60

Yazar: Sazova Parkı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + 13 =