112 Acil Çağrı Merkezlerini Gereksiz Meşgul Etmeyin!

112’ye gereksiz yere yapılan çağrılar ve 112 İl Ambulans Servisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge; 112 Acil Çağrı Merkezlerini Gereksiz Meşgul Etmeyin! dedi.

 

112'i Acili gereksiz aramayın

Eskişehir 112 İl Ambulans Servisi olarak iki adet motosiklet ambulans, iki adet paletli Pajero ambulans, bir obez/yoğun bakım ambulansı, bir adet dört yataklı ambulansı da içinde barındıran elli yedi kara ambulansı ve 475 personel ile Acil Sağlık hizmeti sunduklarını, İl genelinde merkezde dört adet A1 tipi (Doktorlu), dokuz adet A2 tipi (Paramedikli), periferde on dört adet A2 tipi (Paramedikli) olmak üzere toplam 27 adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve bir adet Komuta Kontrol Merkezi ile hizmet vermekte olduklarını söyledi.

 

 

Bir Gün hepimize Lazım Olabilir

112'i Acili gereksiz aramayınİlimizde 112 çağrı merkezine 1 Mart 2018 – 30 Mart 2018 tarihleri arasında toplam gelen çağrı sayısının 38.863 olduğunu, bu çağrılar arasında 112’yi gereksiz yere meşgul eden çağrı sayısının 23.071 olduğunu belirtti. Bu tarihler arasında 112 Acil Çağrı Merkezimizi gereksiz yere meşgul eden çağrı oranımız maalesef % 60’tır. Kayıtlar incelendiğinde yapılan gereksiz çağrılar içerisinde en çok rastlanan gereksiz çağrı konusu ise “Telefon Deneme Çağrısıdır’’ dedi. ( Cep Telefonumu yeni aldım –Sesim geliyor mu?- Benim Telefon buradan çekiyor mu?)
Sağlık politikalarındaki hızlı değişimler, teknolojik gelişmeler ve yürütülen başarılı çalışmalarla Acil sağlık hizmetlerinde ciddi gelişmeler kat etmemize, yapılan bunca kamu spotlarına ve öğrencilere verilen eğitimlere rağmen maalesef asılsız ihbar sayısı ve karşılığı olmayan çağrılar halen çok yüksektir. Acil yardımına ihtiyacı olanların en önemli erişme noktası olan 112 Acil Çağrı Merkezlerinin gereksiz yere meşgul eden numaraların hemen tespit edilerek Kara Liste’ye alındığını da vurgulayan Bilge, 112’yi asılsız İhbarlarla meşgul etmenin Kabahatler Kanununa göre suç olduğunu belirterek vatandaşlarımızın suç veya kabahat takibatına maruz kalmamaları için 112 Acil Çağrı Merkezlerini gereksiz yere meşgul etmemelerini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge son olarak; 112 Acil hattını gereksiz yere meşgul etmemeli ve trafikteki ambulanslara yol verme hususunda daha duyarlı olunmalıdır. 112’nin bir gün hepimize lazım olabileceğini unutmayalım.” ifadelerini kullandı.

Hits: 9

Yazar: Sazova Parkı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + thirteen =